използването на турникет

Ползи от използването на турникет в обществените обекти

използването на турникетСигурността е приоритет №1 в целия свят, защото неправомерното навлизане в дадено пространство е проблем, засягащ почти всички области на живота. От хакерски атаки, домогващи се до ценна информация, до физическо проникване в частни домове и обществени обекти, нуждата от надеждни системи за сигурност се повишава. Затова на много входове на места с обществен достъп можете да забележите турникет.

Турникетът е част от системите за контрол на достъпа. С него могат да се постигнат различни цели, в зависимост от конкретните нужди и изисквания в дадена сграда / съоръжение. Понякога той служи за организиране на плавно и поетапно преминаване през една или няколко входно-изходни точки, но често с турникети се обезпечава и контрол на преминаването в зони с ограничен/платен достъп.

Ползи от наличието на подобна разработка

Ползите от наличието на турникет, вместо врата или друго механично препятствие са безспорни. В противен случай тази конкретна част от системите за сигурност нямаше да търпи постоянни подобрения и осъвършенстване. Днес турникетът се произвежда в широк диапазон от вариации – от прост механизъм с ръчно задвижвано рамо до сложна електронно-механична конструкция с голям брой работни опции.

Турникетите осигуряват превъзходен контрол на достъпа, като откриват и възпират неоторизирани преминавания в защитения периметър. Когато влизате в даден обект, обикновено първата входна точка е врата. Често срещано решение за обезопасяване на съоръжението е добавянето на карта или биометричен четец и електрическа брава към вратата.

Докато четецът и заключването изискват валиден идентификационен номер за отключване на вратата обаче, с тях не може да се контролира колко дълго тя ще бъде отворена и колко хора ще преминат през нея за определен времеви интервал. Неопълномощени лица могат да последват упълномощения персонал през охраняемата зона, което води до общ проблем със сигурността, наричан „опашка“.

Освен това вратата не може да изолира посоката на разрешено преминаване. Например, ако конкретна врата е активирана/програмирана само за влизане, тя няма да може да предотврати едновременното излизане, докато е отворена. За разлика от вратите, турникетите могат да ограничат броя на хората с право да влизат или да излизат с предоставен идентификационен номер и да контролират посоката на преминаване.

За да премине през турникет, лицето първо трябва да представи валиден идентификационен номер. Това сигнализира бариерите за отключване и позволява само на един човек да премине преди незабавно заключване. Някои турникети имат подобрени функции за детекция, чрез които разпознават възможните опити на криминално проявени лица да преминат през охранявания участък.

Турникетът открива опити за промъкване покрай оторизиран персонал, промушване под и прескачане на рамото, както и принудително отваряне. Всеки неправомерен опит за проникване активира аларма, уведомява потребителя и предупреждава контролния център за събитието.

Едно от ключовите предимства на турникета е възможността по най-лесен начин той да бъде интегриран със системата за контрол на достъп в дадена сграда. Системите за контрол на достъпа позволява турникетите да работят съвместно с врати, камери и друго оборудване на охранителната система, за да се гарантира, че само оторизираните лица използват входа.

Турникетът може да събира и предоставя полезна информация, например за самоличността, времето и местоположение на всеки човек, влязъл и излязъл от съоръжението. Системата предоставя данни в реално време, които могат да бъдат използвани от ръководството/охраната за проследяване на посетителите, определяне на алармени събития и идентифициране на потенциални заплахи за сигурността.


Posted

in

by

Tags:

Коментари

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *