Вие знаете лихвения процент, както и метода за изчисляване на печалбата, от самото начало. Така че предварително знаете колко ще спечелите от дадена облигация. Този лихвен процент е фиксиран за цялата продължителност на вашата инвестиция, независимо дали сте решили да инвестирате за 6 или дори 12 месеца.
Двугодишните облигации с фиксиран лихвен процент са популярен избор по-специално. Така че не става въпрос за промяна в лихвените проценти, дори ако лихвените проценти спаднат или се повишат.
Оценка на фиксиран лихвен процент и облигации
Стойността на облигациите се влияе преди всичко от нивото на лихвените проценти и риска от неизпълнение от страна на емитента. Инвеститорите често извършват оценка на облигации, за да видят дали инвестицията определено е печеливша за тях . Оценката на упражненията обикновено се извършва чрез проверка на справедливата стойност на облигацията.
Справедливата стойност е цената, на която облигацията трябва да се продаде на равновесен пазар. Методът на дисконтирания паричен поток обикновено се използва за извършване на оценката. След това се вземат предвид стойността на облигацията, броят на периодите на притежаване на облигации, получени в резултат на оценката, паричният поток от притежаването на облигации и необходимата норма на дохода, определена по отношение на периода на плащане на лихвите.
Облигациите с фиксирана лихва не водят до висок риск. Вече знаете предварително колко можете да спечелите от тях. Следователно е трудно да се говори за риск в контекста на загуба на пари. Трябва обаче да знаете, че фиксираният лихвен процент не винаги ще бъде печеливш.
Ако лихвените проценти се повишат през даден период, можете да кажете, че по някакъв начин ще загубите от тази инвестиция. Ако бяхте избрали облигации с плаващ лихвен процент, щяхте да спечелите повече. Невъзможно е обаче да се предвиди как ще се държат лихвените проценти, особено в дългосрочен план.
Leave a Reply