Най-общо казано амниоцентезата осигурява генетичната информация на плода.
Анализът на амниотичната течност или амниоцентезата е една от най-старите процедури за инвазивна диагностика по време на бременност.
Представлява стандартен начин да се разкрият хромозомните патологии на плода в ранен етап от неговото развитие. Независимо от факта, че методът се използва от години в практически всички страни по света, той все още носи доста големи рискове, за разлика от ултразвуковите изследвания.
Препоръчва се да се направи амниоцентеза на 16-та седмица от бременността, но според указанията и спазването на някои мерки за безопасност лекарите я извършват на 13-15-та седмица.
Какви заболявания на нероденото дете се откриват при амниоцентеза?
Анализът на амниоцентезата спомага за създаването на такива патологии:
- наследствени заболявания;
- малформации на отделни органи и системи;
- хромозомни аномалии, например синдром на Даун;
- инфекции;
- разделяне на гръбначния стълб.
Също така с неговата помощ може да се установи причината за спонтанните аборти, настъпили по-рано.
Амниоцентеза: какво се случва по време на анализа
Процедурата за амниоцентеза не е болезнена, но е неприятна, поне така я описват 90% от жените, които са решили да анализират амниотичната течност. Продължителността на теста е около 15 минути. Непосредствено преди процедурата лекарят прави ултразвук, за да установи мястото на плода и плацентата, за да намери оптималното място за поставяне на иглата. Обикновено се избира пространството, в което се натрупва максималният обем на амниотичната течност. С помощта на игла лекарят взема не повече от 25 ml течност, което не влияе на комфорта на бебето.
Лабораторен анализ на амниотична течност
След пункцията, течността се изпраща в лабораторията, където всеки протеин в нея се изследва отделно. Повече лекари изследват клетките на ембриона. Обикновено не отнема повече от 3 дни, за да декодира анализа, но понякога периодът може да достигне 2 седмици.
Любопитно е да кажем, че точността на амниоцентеза е 98%. Въпреки това, нито един отрицателен резултат не гарантира, че бебето ще бъде 100% здраво при раждането.
Leave a Reply