Глобалният пазар на LED осветителни тела е във възход в последните години. Тук няма да се спираме на предимствата на светодиодните лампи по отношение на ефективност и икономическа рентабилност. Ще се занимаем с риска от покупката на некачествени лед крушки и лампи тип „пура”, като дадем някои важни съвети за какво да внимаваме, пазарувайки от онлайн магазини за осветление.
Ниската цена – предпоставка за проблеми
Една от причините LED крушките да не са все още единствените, използвани в бита, е значително по-високата им цена от тази на обикновената крушка с нажежаема жичка. Обикновените се продават за стотинки, докато светодиодите варират между 5, 10 и 15лв, в зависимост от марката и качеството.
В този ред на мисли, не е странно, че много потребители решават да икономисат пари, купувайки лед осветители „на килограм” от онлайн магазини (родни и международни), предлагащи китайски стоки – техника и електроника. Стоките в тях обикновено са евтини имитации на продуктите на водещи европейски марки като Philips, Osram, Horoz и др.
Как да отличите имитацията от оригинала? Много просто – по маркировките, показващи, че даден продукт е произведен в съответствие с европейското законодателство и с утвърдените международни стандарти. Ще обърнем специално внимание на регламентите, касаещи електрическото оборудване, но преди това ще изтъкнем един ключов белег за съмнителен продукт – ниската цена.
Твърде евтиното осветление, предлагано не само в електронните, но и в някои физически магазини крие редица рискове за безопасността. Само през изминалата година в рамките на ЕС са заловени китайски пратки за милиони евро, които не отговарят на изискванията, валидни за Обединена Европа. Двата основни проблема са: несъответствие с европейската ел инсталация и технически неизправности, включващи: лоша изолация, открити кабели, метални компоненти там, където е недопустимо да ги има и т.н.
Какво да гледате, когато пазарувате онлайн?
Решавайки да изберете удобството, е важно да не пренебрегвате безопасността. Имайте предвид, че не всички електронни магазини за осветление са легални и предлагат стоки, регламентирани по европейските директиви за качество и безопасност. Пазарувайки осветителни тела online, вие ще получите точно това, за което плащате. По-ниски цени – по-ниско качество.
Регламентът за електрическото оборудване (безопасност) от 2016, който гарантира, че даден вид електрическо оборудване е предназначено за работа в определени граници на напрежение и е безопасно за използване е обозначено с:
- CE маркировка: позволява на производителите законно да продават и разпространяват продукти на европейския пазар, декларирайки, че разработките им отговарят на всички приложими европейски директиви и регламенти;
- BSI Kitemark: опционална сертификация за аварийно осветление, осветителни тела и LED лампи за бита и промишлеността. Производителите могат да използват маркировката BSI Kitemark, за да диференцират своите продукти от тези на своите конкуренти, използвайки я като доказателство за качество, безопасност и надеждност.
Ако държите на регламентираните продукти, уверете се също, че магазинът, от който ще пазарувате е регистриран в страната ни и работи в унисон с българското законодателство. На сайтът задължително трябва да присъстват данни за фирмата – име, регистрация, адрес, телефон и други данни за контакт. Фирмената политика за гаранция и връщане на стоките също е показател за лоялност към клиента.
Допълнителна увереност за произхода и безопасната работа на осветлението ще ви даде името на производителя. Компаниите, които са лидери в тази сфера не са толкова много, така че, виждайки името на известен бранд ще ви бъде по-лесно да се доверите на търговеца. Уверете се, че стоките са оригинални обаче. Те трябва да се предлагат със сертификат за произход и гаранция, включително лед крушките.
Leave a Reply